VBreathe
Zanieczyszczenie powietrza: Co zrobić, żeby powietrze w Twoim domu było czyste i zdrowe

Zanieczyszczenie powietrza: Co zrobić, żeby powietrze w Twoim domu było czyste i zdrowe

Wszyscy wiemy, w jaki sposób emisje zanieczyszczeń z pojazdów, spaliny przemysłowe, spalanie paliw kopalnych i inne szkodliwe odpady przyczyniają się do wzrostu zanieczyszczenia powietrza.

Rosnący poziom zanieczyszczenia powietrza - blog VBreathe

W rzeczywistości rosnący poziom zanieczyszczenia (od 2016) jest na tyle niepokojący, że nie masz ochoty wychodzić z domu.
Jednakże nawet powietrze, którym oddychamy w domu, nie jest tak czyste, jakby nam się wydawało. Ryzyko zanieczyszczenia powietrza w naszych domach wiąże się z jeszcze poważniejszymi skutkami.
Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach odpowiada za prawie 3% chorób niezakaźnych na świecie, takich jak udary, rak płuc itd.
Jeśli dodasz do tego wyniki badań Kampanii Clean Air Day, z których wynika, że zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach jest 3x bardziej szkodliwe niż zanieczyszczenie na zewnątrz, to jest to jeszcze bardziej zaskakujące.
Dobra wiadomość jest taka, że można poprawić jakość powietrza w domu i w znacznym stopniu zredukować zanieczyszczenie powietrza.
Tutaj znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć…

Czym jest zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach?

British Lung Foundation opisuje zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach jako „Powietrze w środku budynku zawierające gazy, brud lub kurz, które jest szkodliwe [dla nas], gdy je wdychamy”.
Niska jakość powietrza jest często powiązana ze szkodliwymi toksynami, pleśnią i mikrobami w powietrzu. To, że zamykamy nasze drzwi i okna, szczególnie w miesiącach zimowych, żeby chronić się przed zimnem, jeszcze pogarsza sytuację.

Przyczyny zgonów - blog VBreathe


Spędzamy średnio 90% czasu w pomieszczeniach, dlatego też ważne jest, żeby nasze domy były napowietrzane czystszym i zdrowym powietrzem.


Co powoduje zanieczyszczenie powietrza w moim domu?

Jest kilka przyczyn zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, a najbardziej powszechne z nich to między innymi:
• Lotne związki organiczne (LZO), które można często znaleźć w środkach konserwacji drewna, pestycydach, klejach, dywanach, farbach, odświeżaczach powietrza i środkach dezynfekujących.
• Emisje tlenku węgla z dymu tytoniowego, pleśń, wilgoć, radon, kuchenki gazowe i azbest.


Według Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) największym winowajcą jest słaba wentylacja. Przez nią zatrzymywane są toksyny i alergeny, a powietrze z zewnątrz nie może ich rozrzedzić – tym samym bardzo szybko rozprzestrzeniają się one w pomieszczeniu.
EPA zauważa również, że wysoka wilgotność i temperatura w domu zwiększają stężenie zanieczyszczeń.
Jeśli mieszkasz blisko ruchliwej drogi, powietrze w Twoim domu jest zanieczyszczone, ponieważ emisje z pojazdów koniec końców trafiają do Twojego domu. Ponieważ emisje są niewidzialne, nie zauważysz niczego złego, do momentu, aż zaczniesz chorować lub mieć problemy z układem oddechowym.
Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach jest odpowiedzialne za 1,6 miliona zgonów każdego roku. Jest głównym czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci.

Dlatego też bardzo ważne jest testowanie jakości powietrza w Twoim domu. Dzięki temu łagodzisz długoterminowe skutki zanieczyszczenia powietrza.


Jak niska jakość powietrza w pomieszczeniach wpływa na moje zdrowie?

Gdy powietrze w Twoim domu jest bardzo zanieczyszczone, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz odczuwać poniższe krótkoterminowe skutki:
• Kichanie
• Kaszel
• Uczucie zatkanego nosa
• Alergie i nadwrażliwość
• Duszność
• Zmęczenie
• Bóle głowy
• Podrażnienie skóry gardła, nosa i oczu

Zanieczyszczenia wewnątrz pomieszczeń - blog VBreathe


Szanse, że natychmiast zareagujesz na zanieczyszczenia w pomieszczeniu zależą od dwóch czynników: wieku i tego, czy cierpisz na schorzenia współistniejące.
Dla przykładu: U osoby cierpiącej na alergię lub zapalenie oskrzeli wystąpią cięższe objawy w porównaniu z osobą, która nie jest nadwrażliwa na alergeny lub nie cierpi na zapalenie oskrzeli lub astmę.


Tymczasem ciągła ekspozycja na zanieczyszczenia w pomieszczeniach może prowadzić do poważnych skutków długoterminowych takich jak:
• Przedwczesna śmierć
• Rak płuc
• Choroby serca
• Choroby układu oddechowego (np. alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, zapalenie oskrzeli czy astma)


Dygresja: Badanie medyczne wskazuje, iż przedłużająca się ekspozycja ciężarnych kobiet na zanieczyszczenia w pomieszczeniach skutkuje niską masą urodzeniową noworodka.

W jaki sposób mogę sprawić, żeby powietrze w moim domu było czystsze?

Prawie niemożliwe jest całkowite pozbycie się zanieczyszczeń z domu, szczególnie, jeśli każdego dnia używasz środków czyszczących lub gotujesz korzystając z różnych źródeł ciepła (elektryczność, drewno, gaz).
Lokalizacja Twojego domu również ma znaczenie. Mieszkasz blisko drogi lub fabryki? Jeśli tak, zanieczyszczenia na zewnątrz przedostały się już do Twojego domu.
Poniżej znajdują się wskazówki, dzięki którym powietrze w Twoim domu będzie zdrowe i czyste…


Regularnie otwieraj okna

Jeśli chcesz, żeby był przepływ czystego powietrza, regularnie otwieraj okna i drzwi. Ta prosta czynność może wydawać się oczywista, ale zaskakujące jest, jak wielu ludzi o tym zapomina.

Powszechnym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest dym tytoniowy. Jeśli ktoś w Twoim domu pali, nalegaj, żeby otwierał okna, żeby wpuścić świeże powietrze. Nie przechowuj ubrań palacza z ubraniami reszty domowników.

Sprzątanie domu przy otwartych oknach jest również sposobem na polepszenie jakości powietrza. Mimo, iż środki czyszczące bardzo dobrze wykonują swoją robotę, to wiele z nich nie jest ekologicznych. Jeśli masz taką możliwość, korzystaj z octu, soku z cytryny lub sody oczyszczonej.

Wyeliminuj wilgoć i pleśń

Aby zapobiegać pleśni i wilgoci w domu, zawsze sprawdzaj, czy nie przeciekają rury, szczególnie po intensywnych opadach. Zwracaj uwagę również na framugi okienne i dach.


Upewnij się, że kuchnia i łazienka są wietrzone i odpowiednio ocieplone. Te pomieszczenia są bardziej podatne na pleśń.
Tak jak w przypadku innych rzeczy, zapobieganie pleśni i wilgoci w domu jest lepsze niż szukanie lekarstwa. Jednak jeśli pleśń rozprzestrzeniła się w Twoim domu, poproś o pomoc profesjonalistów.


Zainwestuj w oczyszczacz powietrza

Korzystanie z oczyszczacza powietrza jest sprytnym sposobem na walkę z zanieczyszczeniami powietrza w pomieszczeniach.
Ustaw go w pokoju, z którego najczęściej się korzysta i voilà. Jakość powietrza polepszy się w krótkim czasie. Oczyszczacz powietrza nie tylko oczyszcza powietrze, ale również filtruje szkodliwe toksyny.
Dobrym przykładem jest VBreathe Tasman. Ten przenośny oczyszczacz powietrza w znacznym stopniu poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu w ciągu kilku godzin.

VBreathe Tasman naturalny oczyszczacz z funkcją detoksykacji

Opracowany jako inteligentny oczyszczacz powietrza, VBreathe Tasman jest niezwykle efektywny. To wszystko dzięki filtrom HEPA klasy medycznej, których antybakteryjna powłoka wyłapuje i redukuje ilość szkodliwych toksyn i mikrobów.
Co jest w nim najlepsze? Jest w stanie wychwycić 97% drobnych cząsteczek do 1,0 mikrometra. (Wiedziałeś, że cząsteczki wirusa SARS-CoV-2 (COVID-19) mają rozmiar 0,06—0,14 mikrometra?)
Innym ważnym elementem jest w pełni naturalny żel VActive. Urządzenie VBreathe Tasman emituje żel w formie pary do powietrza w Twoim domu, zmniejszając w ten sposób ilość toksyn.


Jeszcze ważniejsze jest to, że oczyszczacz jest wyposażony w inteligentne czujniki wykrywające szkodliwe cząsteczki wielkości PM2,5, tlenek węgla, pleśń i dym tytoniowy. Można go kontrolować przy pomocy aplikacji mobilnej, dzięki czemu z łatwością możesz kontrolować kilka oczyszczaczy z każdego miejsca.


Podsumowanie

Powietrze w pomieszczeniu jest prawie dwa razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz a co za tym idzie, jest bardziej szkodliwe niż chcielibyśmy w to wierzyć. Dlatego tak ważne jest, żeby powietrze w domu było tak czyste i zdrowie, jak to możliwe.
Ponieważ ze względu na pandemię spędzamy więcej czasu w domu, inwestycja w oczyszczacz powietrza jest nie tylko dobrym wyborem, ale również ratującym życie.


Polepszenie jakości powietrza sprawi, że brak alergii i spokojny sen staną się czymś normalnym. Co więcej, przenośny oczyszczacz powietrza stanowi walor estetyczny w Twoim domu.

Udostępnij

Zostaw komentarz

VBreathe Tasman

VBreathe Tasman – inteligentny i przenośny oczyszczacz powietrza z funkcją detoksykacji

Nasze pierwsze na świecie, opatentowane połączenie filtracji HEPA i technologii naturalnego żelu VActive radykalnie poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach, nie tylko poprzez filtrowanie ciężkich cząstek przez urządzenie, ale także poprzez rozpraszanie w powietrzu oparów żelu VActive w celu zredukowania szkodliwych bakterii, wirusów, mikrobów, pleśni i toksyn w pomieszczeniach.

Dowiedz się więcej