VBreathe
Oczyszczające powietrze rośliny domowe: Jak poprawić jakość powietrza w domu

Oczyszczające powietrze rośliny domowe: Jak poprawić jakość powietrza w domu

Trzymanie roślin w domu stało się ostatnio bardzo modne. Nie wierzysz? Przejrzyj Instagram. Wszystkie te paprocie i sukulenty nie tylko ładnie wyglądają, ale również poprawiają Twój stan zdrowia i jakość powietrza.

Większość ludzi posiada niezliczoną liczbę roślin na parapetach i prawdopodobnie jest to wynik badań z lat 80 opublikowanych przez NASA, według których rośliny domowe są w stanie oczyszczać powietrze.

Niestety wtedy wszyscy w to uwierzyli. Ostatnie badania pokazują, że potrzeba ponad 600 roślin – w domu o powierzchni 140 metrów kwadratowych – żeby były one w stanie usunąć szkodliwe toksyny znajdujące się w powietrzu.

Ale nie musisz przemieniać domu w dżunglę, żeby cieszyć się korzyściami zdrowotnymi płynącymi z posiadania w domu roślin. Rozsądna liczba roślin może poprawić jakość powietrza w domu – dlaczego więc nie zaopatrzyć się w kilka roślin oczyszczających powietrze w domu?

Dlaczego jakość powietrza w domu ma znaczenie? 

Według Centres for Disease Control and Prevention średnia długość życia wynosi 79 lat — co ciekawe 69 lat spędzasz w pomieszczeniach. Czy jako gatunek spędzający większość czasu w pomieszczeniach nie powinniśmy starać się oddychać jak najlepszym powietrzem?

Przyczyny zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach obejmują:

 • Pleśń
 • Bakterie
 • Pestycydy
 • Tapicerki
 • Produkty do czyszczenia
 • Syntetyczne materiały budowlane
 • Kuchenki
 • Dywany
 • Meble

Nie widzisz tego, jak tapicerki czy nawet zasłony wypuszczają w powietrze szkodliwe patogeny, ale jeśli są wyprodukowane z materiałów wywołujących alergię, to tak właśnie się dzieje.

Patogeny unoszące się w pomieszczeniach - blog VBreathe 

Produkty do czyszczenia, syntetyczne materiały budowlane oraz farba na ścianach to rzeczy znajdujące się w Twoim domu, które emitują lotne związki organiczne takie jak benzen, chlorek etylu i formaldehyd.

 • Benzen — związek chemiczny znajdujący się w dymie tytoniowym i materiałach do malowania.
 • Chlorek etylu — wykorzystywany w środkach do usuwania plam, klejach i innych produktach gospodarstwa domowego.
 • Formaldehyd — można go znaleźć w produktach do powlekania, klejach, zasłonach i tapicerkach.

Te szkodliwe chemikalia są obecne w niewielkich ilościach, ale często łączą się ze sobą, tworząc toksyczną, chemiczną zupę — a to nie brzmi apetycznie.

Ta „chemiczna zupa” jest tak toksyczna, że w niektórych przypadkach może sprawić, że będziesz się źle czuć — szczególnie, jeśli jesteś osobą, u której występuje nadwrażliwość lub jeśli nie otwierasz regularnie drzwi lub okien w celu zapewnienia prawidłowego przepływu powietrza w domu.

Objawy wynikające z zanieczyszczenia powietrza w domu obejmują: 

 • Zmęczenie
 • Nudności
 • Ból głowy

Jakie są korzyści zdrowotne płynące z posiadania w domu roślin oczyszczających powietrze?

Mimo, iż potrzeba dżungli roślin, żeby walczyć ze szkodliwymi patogenami znajdującymi się w powietrzu w domu, to domowe rośliny są w stanie poprawić jakość powietrza.

Rośliny domowe mogą: 

 • Poprawiać koncentrację,
 • Obniżać poziom stresu,
 • Zmniejszyć reakcje alergiczne takie jak kaszel,
 • Zmniejszyć podrażnienie gardła, oczu, nosa i uszu.

Rośliny oczyszczające powietrze obniżają poziom dwutlenku węgla i zwiększają wilgotność w naszych domach. W skrócie, są niczym naturalne oczyszczacze powietrza — które zapobiegają chorobom układu oddechowego takim jak astma czy zapalenie oskrzeli.

Oprócz poprawiania jakości powietrza codzienne przebywanie wśród roślin oczyszczających powietrze poprawia nastrój i redukuje stres. 

Nie oznacza to, że trzeba rozmawiać ze swoimi roślinami – chyba, że masz na to ochotę, nie mamy nic przeciwko. Ale mamy na myśli to, że podlewanie, przycinanie i przesadzanie domowych roślin może być bardzo pomocne.

Rodzaje oczyszczających powietrze roślin domowych

Jeśli masz rękę do roślin i chcesz poprawić jakość powietrza w swoim domu, te oczyszczające powietrze rośliny domowe są łatwe w pielęgnacji — i nie wymagają dużego zaangażowania.

1. Zielistka

zielistka oczyszcza powietrze- blog VBreathe

 • Nazwa naukowa: Chlorophytum comosum
 • Eliminuje zanieczyszczenia powietrza: ksylen i formaldehyd
 • Lubi jasne miejsca i odbite światło słoneczne

W porównaniu z innymi roślinami oczyszczającymi powietrze, zielistka jest łatwa w pielęgnacji. Jeśli jesteś zapominalski, zajęty lub po prostu jesteś nowicjuszem, polubisz tę roślinę.

Dzięki odpowiedniej ilości odbitego światła słonecznego u zielistki pojawią się pędy z kwiatami — potem zacznie się pojawiać jeszcze więcej młodych zielistek.

Możesz zasadzić zielistki w oddzielnych doniczkach lub zatrzymać je przy roślinie matecznej. Gdy roślina puści korzenie, utnij je.

2. Dracena

Dracena oczyszczająca powietrze - blog VBreathe

Nazwa naukowa: Dracaena fragrans

 • Eliminuje zanieczyszczenia powietrza: ksylen, formaldehyd, chlorek etylu oraz benzen
 • Występuje w 40 różnych odmianach

Jeśli masz przestronny dom, dracena to świetne rozwiązanie. Ta roślina osiąga nawet metr wysokości i potrzebuje dużych doniczek, żeby komfortowo rosnąć. Jeśli masz taką możliwość zwilżaj ją mgiełką wodną, a nie podlewaj. Roślina podziękuje Ci za to.

3. Chryzantemy z grupy Garden Mum

Chryzantemy - blog VBreathe

 • Nazwa naukowa: Chrysanthemum morifolium
 • Eliminuje zanieczyszczenia powietrza: ksylen, formaldehyd, benzen i amoniak
 • Może rosnąć również na zewnątrz

Chryzantemy z grupy Garden Mum mają piękne kwiaty i cieszą się dużą popularnością w sklepach ogrodniczych, szczególnie jesienią. Są to rośliny wieloletnie i bardzo dobrze współpracują z innymi roślinami — przycinaj uschnięte kwiaty, żeby roślina wyglądała schludnie.

Co jest w nich najlepsze? Możesz je zasadzić również na zewnątrz — ale wiosną, gdy jest mniejsze ryzyko przymrozków. Znajdź chłodne miejsce w domu, które jest nasłonecznione przez mniej niż 10 godzin i tam umieść tę kolorową roślinę.

4. Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat - blog VBreathe

 • Nazwa naukowa: Spathiphyllum
 • Eliminuje zanieczyszczenia powietrza: amoniak, formaldehyd, chlorek etylu oraz benzen
 • Dobrze rośnie w zacienionych miejscach
 • Latem rodzi pachnące kwiaty

W porównaniu z innymi roślinami oczyszczającymi powietrze, skrzydłokwiat jest mniejszy — dlatego idealnie sprawdzi się w przypadku mniejszych przestrzeni. Unikaj podlewania tych roślin i pamiętaj, żeby trzymać je w zacienionym miejscu.

Skrzydłokwiat kwitnie latem i jest łatwy w pielęgnacji. Ale uważaj na jego pyłek i zapach oraz trzymaj z dala od dzieci, żeby go nie zjadły. 

Czy istnieją inne sposoby na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu?

Tak. VBreathe Tasman.

VBreathe Tasman - naturalny oczyszczacz z funkcją detoksykacji powietrza

To przenośne, inteligentne urządzenie jest w pełni naturalnym oczyszczaczem powietrza — zaprojektowanym, żeby chronić Twój dom przed rozprzestrzenianiem się szkodliwych patogenów znajdujących się w powietrzu takich jak pleśń, bakterie i wirusy, które czają się w pomieszczeniach.

Nazywamy to urządzenie w pełni naturalnym oczyszczaczem powietrza z kilku powodów:

 1. W odróżnieniu od innych oczyszczaczy, które wykorzystują tylko filtry HEPA, VBreathe Tasman łączy filtry HEPA klasy medycznej z naturalnym żelem VActive i tym samym oczyszcza Twój dom.
 2. Filtry klasy medycznej w VBreathe Tasman posiadają antybakteryjną powłokę w celu wychwytywania i redukowania ilości szkodliwych mikrobów w warstwie filtra.
 3. Nasz żel VActive jest w pełni naturalny i bezpieczny dla żywności i zwierząt oraz zawiera mieszankę australijskich olejków eterycznych, które są wypuszczane w powietrze w celu pozbycia się toksyn.
 4. Inteligentne czujniki wbudowane w VBreathe Tasman wykrywają tlenek węgla, pleśń, dym oraz szkodliwe, bardzo drobne cząsteczki w powietrzu.

W przypadku roślin oczyszczenie całego pokoju może zająć trochę czasu. Ale w pełni naturalny oczyszczacz powietrza taki jak VBreathe Tasman stanowi świetne uzupełnienie domowych roślin — jak również odpowiednia wentylacja pomieszczeń.

VBreathe Tasman przeszedł niezależne testy czołowych australijskich uniwersytetów i laboratoriów. Jest również zgodny z australijskimi i międzynarodowymi normami zdrowotnymi.

Mamy tu do czynienia z najbardziej zaawansowanym technologicznie przenośnym oczyszczaczem powietrza na świecie.

VBreathe Tasman może również:

 • Odstraszać komary
 • Pomóc alergikom
 • Pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniu
 • Poprawić cyrkulację powietrza w domu

Podsumowanie

Rośliny oczyszczające powietrze mogą mieć pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i nie służą tylko do ozdoby. Wydalają one tlen i absorbują dwutlenek węgla – czyli odwrotnie do tego, co robimy my, gdy oddychamy.

Badania przeprowadzone na wielką skalę pokazały, że rośliny domowe poprawiają nastrój i zmniejszają poziom stresu, a nawet poprawiają produktywność i koncentrację nawet o 15% — co sprawia, że rośliny oczyszczające powietrze są idealne do domu i biura.

Możesz się cieszyć jeszcze lepszą jakością powietrza, gdy w jednym pokoju połączysz rośliny z VBreathe Tasman, ponieważ w pełni naturalny oczyszczacz powietrza wyróżnia się na tle innych — i nie bez powodu.

Udostępnij

Zostaw komentarz

VBreathe Tasman

VBreathe Tasman – inteligentny i przenośny oczyszczacz powietrza z funkcją detoksykacji

Nasze pierwsze na świecie, opatentowane połączenie filtracji HEPA i technologii naturalnego żelu VActive radykalnie poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach, nie tylko poprzez filtrowanie ciężkich cząstek przez urządzenie, ale także poprzez rozpraszanie w powietrzu oparów żelu VActive w celu zredukowania szkodliwych bakterii, wirusów, mikrobów, pleśni i toksyn w pomieszczeniach.

Dowiedz się więcej